Ideální chrup

Ideální chrup


Pokud si ti starší dobře pamatují, tak vědí, že kdysi, když se šlo pro kartáček na zuby, vzal se první lepší a dětem se vybíral dle barvy. To byl snad jediný rozdíl, mezi všemi kartáčky. Pro dospělé i pro děti.

Dnes je naprosto jiná situace. Výběr zubních kartáčků je obrovský, až člověk neví kudy kam. Který zvolit?

Tohle sami nedáte. Je nutno vyhledat dentistu, neboli zubního lékaře. Zde mu říci o svém problému, a on jej vyřeší. Nejprve vás ovšem musí vyšetřit, což je základ pro jeho resumé. V něm vám pak řekne přesně jaký kartáček na zuby si máte pořídit. Kritérium nejdůležitější je tvrdost štětin. Ty se dnes vyrábějí ve více variantách a vy musíte volit tu, kterou vám váš zubní lékař doporučil.

štětiny nerovné

Ve velké většině případů se používá tvrdost střední, ta je pro zuby nejpřijatelnější. Mimo této tvrdosti se pak většinou hovoří ještě o měkké a tvrdé. Ta první je vhodná pro citlivé zuby potažmo pro celý nemocný chrup. Například odhalené krčky a tak podobně. Zde je použití měkkého kartáčku na místě. Tvrdý kartáček, respektive tvrdé štětinky jsou zase vhodné pro toho, kdo se bojí na kartáček zatlačit a tak podobně. Zubní lékař vám sdělí přesnější informace.

Jako další drobnosti jsou například zastřižení štětin, tedy zda jsou zastřiženy rovně, protože údajně lépe čistí.

Můžeme také řešit velikost, malým kartáčkem se lépe dostanete do hůře přístupných prostor v ústní dutině.

V neposlední řadě bude i pohodlí, totiž délka rukojeti, její ergonomický tvar a tak podobně.

chru

Výše psané drobnosti se týkají kartáčků normálních, tedy klasických, dalo by se napsat ručních. Pokud máte elektrický zubní kartáček, musíte to se svým zubařem probrat, i když v podstatě je ta volba štětin stejná. A to jak u klasického, tak i u rotační plošky.

Vidíte, že věc není jednoduchá, ale po konzultaci s vaším zubařem to bude pro vás již jen hračkou vybrat správně.