Žádný signál

Žádný signál

Doslova v plném proudu je přechod digitálního vysílání na DVB-T2. Některé z programů na starší typy přijímačů již nenaladíme. Změnu pocítí hlavně ti diváci, kteří často sledují ČT Sport nebo ti nejmenší, kteří sledují ČT Déčko. Například na tyto dva programy se můžete podívat již jen na přístrojích s kodekem HEVC.
připojení přes wifi
Možná si teď říkáte, co to vlastně to HEVC znamená. Jedná se o název kodeku, který umí rozkódovat obraz i zvuk, který je vysílaný na síti DVB-T2. O tom, že tento kodek jednou přijde, se vědělo již pár let, ale oficiální rozhodnutí o jeho využití padlo na konec až v roce 2017, kdy samotný Evropský parlament uvolnil k vysílání i pásmo o 700 MHz.
Zklamání se ale dočkají spotřebitelé, kteří při koupi přijímače nebo set-top-boxu neváhali a zakoupili jej již před několika lety. V té době se totiž ještě předpokládalo, že nová síť DVB-T2 bude využívat kodek MPEG-4. Bohužel se tak ale nestalo. Starší přijímače s tímto kodekem tak současné vysílání nerozkódují a stejně tak si musí tito spotřebitelé jako ostatní diváci pořídit set-top-boxy nebo televize s kodekem HEVC.
Myslíte si, že můžete i dnes udělat špatný kup? Dá se říct, že se na tuto otázku dá odpovědět dvěma způsoby. Ano i ne. České radiokomunikace totiž mají prověřené přístroje certifikovat. Výrobci a dovozci toho tedy využívají opravdu ve velkém. Z tohoto důvodu je tedy většina set-top-boxů na českém trhu označená zlatou certifikační nálepkou a necertifikovaný výrobek vlastně nekoupíte, i když by mohl být normálně funkční. U takových televizí je situace úplně podobná. Při nákupu se můžete dívat po zlaté nálepce od CRA se slovy: DVB-T2 OVĚŘENO. Co se týká ceny nových set-top-boxů, tak ta se pohybuje od 600 – 2500,-. Ceny nových televizí začínají od 3000,-. Závisí hodně na velikosti obrazovky, výrobci a vlastnostech.
anténí věž
Nejen u nákupu elektrospotřebičů platí, že by měl člověk kupovat, až když ji opravdu chce vyměnit za lepší výrobek. Vývoj technologií jde totiž velmi rychle dopředu a dnes může být výrobek, který je nejmodernější za dva roky úplně mimo mísu. Pokud jste se svou televizí maximálně spokojeni, vyberte si k ní třeba ten nejlevnější typ set-top-boxu a nákup nové a moderní televize nechte až na dobu, až si ji budete chtít sami koupit.