Utěsnění oken: krok za krokem

Utěsnění oken: krok za krokem

●       Těsnění oken: příprava

Existují různé typy oken, pro které jsou vhodné různé typy těsnění. V nových budovách jsou většinou instalována hliníková nebo plastová okna, ve starých budovách obvykle dřevěná okna. Podívejte se podrobně na vaše okno, protože dřevěné okno se těsní trochu jinak než plastové okno.
Chcete-li zjistit, kudy prochází průvan, postupujte pomalu podél okna se svíčkou nebo zapalovačem. Pokud plamen bliká, našli jste jej. V mnoha případech již můžete vidět, zda je staré těsnění okna již porézní.
Zkontrolujte však také uzamykací mechanismus. Pokud okenní rám není v pořádku, zavření okna není tak snadné. To také může být příčinou netěsnícího okna. Pokud tomu tak je, můžete jednoduše utáhnout šrouby na okenním křídle pomocí šroubováku nebo imbusového klíče.
hrnek na okně
 

●       Těsnění oken: možnosti

V železářství najdete mnoho druhů těsnění na okna. Patří sem:
 
gumové těsnění
Prefabrikované pěnové těsnění
akryl
silikon
tmel
 
Kaučukové a pěnové těsnění, připravené ve formě pásů, je k dispozici v různých šířkách a délkách. Takže nejprve změřte rám okna.Utěsnění pomocí pásků je rychlé a snadné řešení pro unikající okna. Mohou být také následně rozřezány na správnou velikost. Chcete-li to provést, prostě je musíte lepit do okenního skla mezi sklem a okenním rámem. Pěnové těsnění, má životnost asi dva roky. Pryskyřičný tmel je trochu trvanlivější, má životnost přibližně 8 let. Dokonce vydrží déle, pokud je budete potírat grafitem. Tak si guma udrží pružnost.
 
Utěsnění okna pomocí silikonu nebo akrylové pasty je podobné.Silikon a akryl mají malý rozdíl v jejich konzistenci: silikon je mírně lesklý, zatímco akryl je matný a trochu jako žvýkačka. Z hlediska funkčnosti jsou rozdíly větší: silikon vodu odpuzuje, akrylový nátěr je snadno lakovaný, je proto vhodný zejména pro dřevěná okna a silikonové těsnění je dobré pro okna v koupelně. Tyto dva materiály jsou zpracovány stejným způsobem:
 šestidílná okna
1.     Stará hmota se z okenních kloubů odstraní nožem.
2.     Okenní spáry jsou důkladně vyčištěny vodou a saponátem, takže těsnící materiál dobře přilne.
3.     Aplikujte silikonovou nebo akrylovou hmotu. Použijte silikonovou stěrku nebo stěrku, se kterou můžete hladit.
4.     Nechte vysušit několik hodin.
5.     Ujistěte se však, že neutěsňujete plastová okna s již nainstalovaným gumovým těsněním! Požádejte svého výrobce oken, co můžete udělat, pokud netěsní.
 
Pokud utěsníme stará okna okenním tmelem. Musíme dbát na to, že tmel není trvanlivý a měl by být proto každým rokem obnovován. Je to snadné:
 
1.     Zahřívejte starý okenní tmel s vysoušečem vlasů.
2.     Pečlivě ho vyškrábejte z okenního rámu.
3.     Okenní tmel je jako plastelína. Přetočte ho do široké klobásy a zatlačte ho do rámu.
4.     Nechte okenní tmel vyschnout asi týden.