Chytrý pomocník, je ho potřeba?

Chytrý pomocník, je ho potřeba?

Většina budoucích rodičů chce pro své děťátko to nejlepší. Koupí mu proto spoustu věcí, které postupem času nepoužívají a často se jich zbavují. Je na každém rodiči, aby se rozhodl, zda to, či ono považuje za důležité, a někdy je vhodnější mít radě hloupost pro případ, než ji nemít a pak litovat.
maličká holčička
Nejčastější debaty o tom, zda pořídit či nikoliv jsou ohledně monitorů dechu. Každá porodnice je používá, takže maminka, než se s děťátkem vydá domů, vyzkouší si, jak funguje a může se rozhodnout, zda si jej koupí nebo ne. Řada nemocnic na první půlrok také monitory dechu za přívětivou cenu pronajímá, takže i toto je možnost, jak se vyhnout nemalé investici a být přitom v klidu.
K čemu vlastně monitor dechu slouží?
Jedná se o zařízení, jak již vyplývá z jeho názvu, které citlivě monitoruje dech novorozenců a kojenců. Jelikož u nejmenších dětí a jejich rizikových skupin, hrozí syndrom náhlého úmrtí, je monitor celkem přesnou pomůckou k tomu, abychom zjistili, pokud se něco děje a mohli včas zareagovat.
kojenec holčička
Monitory jsou doporučovány zejména u dětí nedonošených, nebo narozených se zdravotními problémy, vhodné jsou také u miminek, které již během prvního půl roku svého života spí samy ve svém pokoji a nejsou v bezprostřední blízkosti matky. Právě první půlrok je totiž s ohledem na riziko náhlého úmrtí miminek nejrizikovější.
Umístění přístroje, který má podobu podložky je pod matraci v dětské postýlce, kde svými čidly sleduje dech děťátka, v případě problému začne zvukově signalizovat poplach. Některé maminky jej nechtějí právě proto, že poplachy vydávají falešně a ony se pak stresují. Zda jej koupit nebo ne by si tak měla každá rodina rozhodnout. S ohledem na možné zdravotní problémy nebo doporučení lékaře by však asi mělo jít váhání stranou.
Na druhou stranu je důležité se nestresovat zbytečnými obavami, syndromu náhlého úmrtí lze předcházet i jinak. Kupříkladu je doporučováno dítě co nejdéle kojit a nepřehřívat, důležité je také sledovat zdravotní stav miminka.