Deskové hry

Deskové hry

Tráví Vaše děti příliš mnoho času hraním počítačových her? Určitě byste s tím měli něco udělat, o tom nemůže být pochyb, ale na druhé straně je to poměrně přirozené s přiměřením na dobu a její technické vymoženosti. Hraní je prostě zábava. Možná v rámci léčby byste mohli zkusit dítě motivovat k tomu, aby vyhledávalo jiný druh her.

černé figurky

A lidé si rádi hráli už od nepaměti. Už ve starověku existovala celá řada her, z nichž některé se hrají dosud. Asi nejstarší dodnes hranou hrou je japonská hra Go, které mohou konkurovat snad jen africké Mankaly. Mankaly se hrály už ve starověkém Egyptě.

Archeologové našli ještě starší hry, bohužel chybí informace o tom, jaké hry měly pravidla.

Možná to zní neuvěřitelně, ale deskovým hrám se věnovalo mnoho badatelů, kteří dokázali vzkřísit některé již dávno zaniklé hry.

Desková hra je realizovaná na herním plánu.

 

Rozdělujeme je podle doby vzniku


·         Klasické hry – sem patří hlavně staré hry jako například Šachy, Dáma, Go. Pravidla jsou u těchto her striktně daná.


·         Moderní hry – mezi tyto hry patří například Monopoly, Activity, Dostihy a sázky, Osadníci z Katanu, Terra Mystica. Některé hry mají striktně daná pravidla, někde jsou pravidla variabilní.

 

rozehrané monopoly

Další dělení je podle druhu


·         Strategické hry (Šachy)


·         Závodivé hry (Člověče nezlob se)


·         Poziční hry (Mlýn)


·         Pátrací hry (detektivní hry)

 

Možná tomu nebudete věřit, ale i milovníci deskových her mají své kluby, pravidelně se setkávají a mají mezi sebou turnaje. A netýká se to rozhodně jen hráčů Šachu nebo Go. Lidé se rádi setkávají i při hraní moderních strategických her. Najdete například i různé webové stránky, kde se se světem deskových her můžete lépe seznámit.

Samotné deskové hry patří do velké skupiny společenských stolních her, mezi které patří dále hry karetní nebo kostky, ale to už by bylo téma na další článek.