Slunce, dovolená a my

Slunce, dovolená a my

Dovolená by měla být vždy taková, aby si náš organismus odpočal co nejvíce. Musíme se tedy na čas dovolené připravit tak, aby nás na dovolené nepřekvapily nemilé komplikace, zejména pak zdravotní. V letních měsících se nevyhneme slunci. Slunce je nejen v exotických zemích, kam nás lákají prosluněné mořské pláže, ale ve stejné intenzitě se s ním setkáme v horských oblastech, kde mívá intenzitu ve stejné síle jako u moře.
psaní na pláži
Lokality v běžné nadmořské výšce ale také nejsou bez rizika. Délka pobytu na slunci může způsobit, že z dovolené se nám stane maraton po lékařských ordinacích, v lepším případě další pobyt v destinaci v chládku a s bolestí kůže. Síla slunečního záření závisí především na ročním období, denní hodině a nadmořské výšce a lokalitě destinace. Sluneční záření se dělí na záření UV-A a UV-B. To první určuje, jak moc se můžeme opalováním spálit. Druhé záření pak postihuje hluboké vrstvy kůže, kde urychluje stárnutí a má vliv na kolagen. Pro bezpečné opalování je jediná cesta. Zabalit si opalovací přípravek takového typu, který nás v dané destinaci dokáže spolehlivě ochránit. Respektovat dobu slunění. Nejen pobyt na přímém slunci ale má vliv. V místech se silným slunečným zářením nás slunce vyhledá i ve stínu nebo ve dnech, kdy je pod mrakem.
Mýty kolem opalování
1/ Příprava organismu na bezpečné opalování formou vitaminů, beta-karotenu či dalších preparátů má cenu do té chvíle, kdy nám podporují imunitu organismu. Ta pak pomáhá vypořádat se se spáleninou, ke které někdy nerozumným opalováním dojdeme. Samotná koncentrace těchto látek nás ale před poškozením kůže neochrání.
puntíkaté plavky
2/Návštěva solária před plánovaným přirozeným opalováním nás také neochrání. Solária působí na naši pokožku UV-A zářením. To, jak už jsme se zmínili, působí zhnědnutí, ale poškozuje tak naše tělo i do budoucna. Bronzová pokožka je sice moderní, ale za jakou cenu?
3/ UV-A záření proniká i sklem v autě. Jsme mu tedy vystaveny nejen na dovolené, ale i při běžném pohybu ve městě či doma za oknem. Jediná ochrana pak je, abychom používali ochranné krémy s ochranným faktorem po celý rok.
Až se tedy budete chystat na dovolenou, nezapomeňte se připravit i na to, že s vámi jede vaše pokožka.