Neurychlujte vývoj vašeho miminka

Neurychlujte vývoj vašeho miminka

Kamarádčina dcerka si začala sedat už před 6.měsícem a ten váš lenoch to nezkouší ani v 7.měsíci? Máte kvůli tomu obavy a chcete mu pomoci? Hlavně se ho nesnažte "učit" sedět! Můžete mu tím uškodit.

Jak dozrává mozek, tak dítě dělá více a více pohybů a vyvíjí se i jemná motorika. Zatímco zvířecí mláďata se už chvíli po narození staví na nožky a začínají chodit, u člověka probíhá motorický vývoj několik let. Tak, jak dozrává dětský mozek, tak se postupně začíná převalovat, sedat, chodit, mluvit, psát. Tvoří se nervové dráhy, vytvářejí nové spoje mezi nervovými buňkami, začínají přibývat další a další chemické látky, které mezi nimi přenášejí vzruchy.
batole s dvd

Vše potřebuje svůj čas, jinak si to odnese kostra

Dítě tak v přesně stanoveném stupni vývoje, tedy při určité zralosti mozku, začne zvedat hlavičku, sahat po hračce, stavět se na všechny čtyři, sedět, vstávat. Ke konkrétnímu pohybu ho přivede mozek až ve chvíli, kdy se do příslušného stádia dovyvine. Pokud dítě posazujete nebo stavíte dříve, než je to schopné samo, má to důsledky na vývoj kostry – negativně to ovlivňuje vývoj křivky páteře, kyčlí a tak dále. Je lepší, když dítě udělá ten či onen pokrok později, ale v kvalitním pohybovém vzorci.
batole s bubínkem

Věnujte se dítěti, hrajte se s ním a všechno přijde

Chcete-li dítěti ve vývinu pomoci, je třeba na to jít jinak než předčasným posazováním či stavěním na nohy. Drobeček potřebuje emocionální podněty, abyste se mu věnovali, ukazovali mu různé hračky, byli v jeho blízkosti. Děťátko se snaží otočit buď hlavičku a později i celé tělo a přiblížit se k tomu, co ho zajímá. Dítě se prostě chce za tím, co ho zajímá, dostat. Proto je třeba, aby takových podnětů mělo dostatek. Hlavně v tom by měla spočívat vaše pomoc. Pak se většinou bude pohybovat spontánně a správně. A pokud ne, potřebuje rehabilitaci.

Neurychlujte vývoj vašeho miminka
1 (20%)1