Když je nablízku vodovodní řad

Když je nablízku vodovodní řad

Když si necháte postavit dům, anebo dopravit do vámi určené lokality mobilní dřevostavbu k celoročnímu bydlení, budete se nepochybně zajímat, jak jsou na tom inženýrské sítě, resp. jaká je možnost jejich připojení a využívání. Máme tím na mysli přípojku elektřiny, zemního plynu a vody, případně kanalizační systém. Jestliže se nyní zaměříme na možnost zavedení vodovodního potrubí z vodáren až do domácnosti, bude vás zajímat i přípojka vody cena.

životodárná tekutina

Připojení vody totiž není zdarma, a není to primitivní záležitost, kterou zvládne amatér během deseti minut. Je k tomu zapotřebí celá řada úkonů.

Projekt a stavební povolení – projektem to začíná, musíte mít vyhotovenou výkresovou dokumentaci, kterou by měl mít na starosti odborník. Kdybyste si dokumentaci vyhotovili sami, nemuseli byste uspět u projednávání vaší žádosti na stavebním úřadu a připojení vody do domu by vám bylo zamítnuto.

Montážní práce a kolaudace – poté, co se stavební úřad k vaší žádosti vyjádří kladně, mohou již začít samotné stavební a montážní práce. Jakmile je voda do domu přivedena, přípojka je zkolaudována a zanesena do územního plánu jako realizovaná záležitost pod spisovou značkou.

kapka vody

A co když nablízku není

Prozatím jsme se tu bavili o možnosti připojit dům k vodovodnímu řadu, který je někde ve vaší blízkosti, ale co když není? Co když potřebujete mít na pozemku zdroj vody? Pak samozřejmě připadá v úvahu vlastní studna, zpravidla hlubinný vrt, eventuálně studna kopaná. Ale ani tehdy nejde o jednoduchý proces, kdy se sami rozhodnete, že začnete kopat studnu, a bude to probíhat podobně, jako ve večerníčku o Spejblovi a Hurvínkovi.

K vybudování studny opět potřebujete projít schvalovacím řízením u stavebního úřadu a mít vyhotovený projekt a odborný hydrogeologický posudek. Kdybyste totiž začali hloubit studnu na vlastní pěst, mohli byste tím i ohrozit ostatní obyvatele, kteří čerpají vodu ze spodních pramenů.